HIV/AIDS je hlavním problémem veřejného zdraví, a také nejčastější příčinou úmrtí v Africe. V roce 2018 bylo v jižní Africe 7,7 milionů lidí nakažených virem HIV. Mezi nejvíce zasažené státy patří Svazijsko, Botswana nebo Jihoafrická republika.

VZNIK

Poprvé se vir HIV vyvinutý z lentivirů objevil v západní a střední Africe ve 20. letech 20. století. Virus se šířil mezi primáty a byl příčinou zoonózy, tedy infekce přenášející se mezi zvířaty.

Virus se mezi lidmi s největší pravděpodobností rozšířil už v 50. letech, ačkoliv dosud nebyl známý jeho původ.

PŘÍČINY ŠÍŘENÍ

1.Sociální faktor

Existuje mnoho sociálních faktorů, které ovlivňují šíření nemoci. Mezi hlavní činitele šíření patří církev, která má na místní obyvatele obrovský vliv, a proto je zde malé procento lidí, kteří používají sexuální ochranné prostředky.

Je důležité si uvědomit, že lidé v této oblasti mají zcela jiné smíšlení. Důvodem, proč tamější lidé nepoužívají kondomy byla nejdříve nedostupnost a špatná informovanost a i přes nápravu byly dalším důvodem selhání vztahové důvody a bránění plození dětí. Zejména touha mít děti překonává pro mnoho lidí riziko smrti.

2. Politický faktor

Mnoho afrických vůdců považuje zmínky o epidemii za vykonstruované a překroucené. Odmítají názory vědecké komunity. Velmi častá je též skutečnost, že představitelé o problému vědí, ale kvůli vysoké míře zkorumpovanosti se peníze vydané na boj s nemocí ztratí.

3. Zdravotnictví

Když člen rodiny onemocní virem HIV nebo i jinou nemocí, členové rodiny prodají všechny jeho věci, aby měli na jeho léčbu. V mnoha afrických zemí, ale zdravotnická zařízení chybí. Díky světovým organizacím se tento problém daří zmenšovat, avšak stále chybí kvalifikovaný personál. Nejvíce zdravotních pracovníků je v zemi z Austrálie, Kanady a USA.

4. Odliv mozků

Africké zdravotnictví je těžce zasažené takzvaným odlivem mozků, kdy veškeré lékařské kapacity na vyšší úrovni odchází do zahraničí, aby měly lepší pracovní podmínky. Nejlepším příkladem je Manchester a Malawi, kdy v Manchesteru bylo více původem malawijských lékařů, než tomu bylo v samotném Malawi.

VÝVOJ PROBLÉMU

Počet nakažených se pomalu snižuje. Africké státy už nečerpají pouze z pomoci okolních států, ale některé si už většinu rozpočtu hradí samy. Také se daří předcházet přenosu viru z matky na dítě.

NÁVRH ŘEŠENÍ

Pro pokles epidemie HIV/AIDS jsou důležité dva faktory. Jedním z nich je vyvinutí účinného léku, který je však stále ve fázi bádání. Druhým faktorem je prevence, která může být aplikována v zemích již dnes.

Jako prevence můžou sloužit přednášky nebo jiné formy informování lidí o tomto problému, které změní způsob jejich života k méně rizikovému. Dále je užitečná finanční podpora ostatních států, ale v takové míře, aby ji v Africe nezneužívaly pro jiné účely, což se do této doby bohužel často dělo.

Jako efektivní léčba zpomalující progresivitu nemoci se ukázaly antiretrovirové léky, které výrazně zpomalují průběh nemoci. V chudých zemích jsou ale často nedostupné a nakažení

ZDROJE

https://cs.wikipedia.org/wiki/HIV/AIDS_v_Africe#V%C3%BDvoj_v_jednotliv%C3%BDch_regionech

https://is.mendelu.cz/lide/clovek.pl?zalozka=13;id=59934;studium=87307;zp=58873;download_prace=1;lang=cz

https://www.avert.org/professionals/hiv-around-world/sub-saharan-africa/south-africa

https://www.prirodovedci.cz/geograf/clanky/hiv-a-aids-v-subsaharske-africe-spatne-i-lepsi-zpravy