A. Základní krátké představení problému
Seznámení s Kolumbií
Kolumbie je stát na Severu Jižní Ameriky rozkládající se na pobřeží obou Oceánů.
- Počet obyvatel přesahuje 49 milionů. Kolumbie je etnický rozmanitá, největší podíl obyvatelstva tvoří bílá a Mestizo rasa (původem Španělé nebo američtí Indiáni).
- Největší hustota zalidnění se nachází při pobřeží oceánu až po Andy, za kterými se rapidně snižuje v Amazonském deštném pralese.
Kolumbie má významnou celosvětovou biodiverzitu, která se pyšní například nejvyšším počtem druhů ptáků na světě. Tato druhová rozmanitost odpovídá 10 – 20% světové biodiverzity. Přispívá tomu i Amazonský prales, který je schovaný za Andami a je zřídka obydlený farmáři.


Základní informace o droze kokain
Kokain je nejběžnějším nedovoleným stimulantem v Evropě, během roku 2018 ji podle průzkumu užilo okolo 3,9 milionů lidí mezi 15-64 lety. Kolumbie je největším vývozcem kokainu na planetě. Ročně se vyveze okolo 1 400 tun kokainu. Rostlina koka, ze které se vyrábí, zde roste na 171 000 hektarech půdy. I přes snahy tamní vlády vzrostla výroba kokainu mezi lety 2017 a 2018 o 31 %.
O problému
Podle Bloomberg News z roku 2011, studie ukazují, že Kolumbie je největším producentem kokainu na světě. Spojené státy americké jsou největším světovým spotřebitelem kokainu a jiných nelegálních drog. 92% kokainu spotřebovaného v USA pochází z Kolumbie. Ta je ale v složité situaci, jelikož koka je často jediným zdrojem peněz v odlehlých místech Kolumbie. Na druhé straně jsou státy, jako je USA, silně tlačící na snížení produkce kokainu v Kolumbii. To by ale mohlo vyvolat nepokoje, především to je ale těžce dosažitelné. Doposud se nedaří kolumbijské vládě problém řešit.
B. Vývoj problému
- Evropané se poprvé s kokou setkali v 16. století, ale účinky kokainu byli objeveny až v roce 1880 (dlouho se ovšem nevědělo o jeho negativních účincích a byl například až do roku 1900 součástí Coca-Coly).
- Kolumbie se stala kokainovou velmocí až po roce 1991, kdy z 14% světové produkce měla do roku 2004 na svědomí 80% světové produkce. Hlavní podíl na tom měl nejznámější narkobaron Pablo Escobar, který začal ve velkém pašovat kokain do USA. Jeho Medelínský kartel měl roční zisky okolo 23 miliard dolarů. Pablo Escobar díky svému bohatství uplácel mnoho státních úředníků, soudců a politiků a koho se mu nepodařilo uplatit, ty unášel nebo zabíjel (byl zodpovědný za smrt 4 000 lidí, z toho 200 soudců a 1 000 policistů). Díky spolupráci s USA byl Escobar dopaden a zabit, ale po jeho smrti začal dominovat v produkci kartel z Cali, který měli podobné praktiky jako Escobar.
- Situaci nepomohli poté ani dlouhotrvající boje vlády proti levicovým radikálům FARC, kteří z prodeje kokainu financovali své boje proti vládě. FARC bojovali proti vládě již od svého založení roku 1964 až do roku 2017, kdy došlo k podepsání mírové dohody. V roce 2013 ovládali až třetinu území kolumbie a boje si vyžádaly na 260 000 mrtvých a sedm milionu uprchlíků.
- Dnes již nedominuje jen jeden hlavní kartel, ale více malých organizací, které pocházejí nejčastěji z Mexika (mají na svědomí války gangů v Mexiku). Vláda se situaci snaží stále řešit, ale zatím neúspěšně.
- Nynější produkce kokainu se i navzdory kroků vlády a podepsání mírové dohody s levicovými radikály stále zvyšuje a to hlavně díky špatné infrastruktuře v zemi. Většinu koky pěstují pro narkomany zemědělci často z odlehlých oblastí, protože dostávají za ní více peněz. Hlavní důvod je ovšem ten, že jsou mnohdy vzdálený několik hodin od nejbližší asfaltové silnice. Z jednoho hektaru koky lze totiž vyrobit asi kilogram kokainové pasty, kterou je snadné přenést v batohu do nejbližšího města. Ovšem sklizeň z hektaru avokáda nebo banánů už tak jednoduše odnést nelze. Situaci také nepřispívá neustálá poptávka převážně z USA. Vláda sice poskytuje zemědělcům, kteří přestanou pěstovat koku dotace, ta ovšem nestačí a zemědělci nemají proto možnost, jak nahradit koku výdělečnou alternativou.
C. Vaše postřehy a návrh řešení problému
Překvapilo mne, že 92% kokainu v USA pochází právě z Kolumbie. Ačkoli množství států ležících na Jižní Americe s nízkým HDI je mnoho. A tedy i mnoho adeptů na výrobu nebo pěstování drog.
-
Jako důvod, proč Kolumbie produkuje takové množství kokainu je podle mého názoru důvodem více faktorů.
- Jako první bych uvedl, že Kolumbie se rozléhá na velmi specifickém geografickém území, kdy většina populace žije na straně And orientované k moři. Andy vytváří jakousi hradbu, která uzavírá oblast na druhé straně. Kam nevedou silnice ani jiné dopravní cesty. Oblast je tak “odříznutá” od civilizace se špatnou možností transportu svých produktů. Koka se tak stává ideálním zemědělským produktem, jelikož její transport je výrazně jednodušší a za malé množství koky je výrazně vyšší peněžní zisk až $1500/kilo.
- Až do roku 2017 ovládala část Kolumbie ultra levicová povstalecká organizace FARC, která v roce 2013 ovládala 30% území Kolumbie a válčila proti vládě už od 60. let. V roce 2017 sice podepsali mírovou dohodu s vládou a předali ji ovládané území, ale i přesto odlehlé oblasti kde se většinou koka pěstuje, stále není pod kontrolou centrální vlády.
- Kolumbie je země s podprůměrným HDI a “divokou” politickou historií. V takových zemích jsou obecně lepší podmínky pro pěstování nebo výrobu drog. A Kolumbie není výjimkou. Důvodem toho je např. horší vymahatelnost exekutivy, nebo ovládnutí, či paralyzování politické moci, která vychází vstříc drogovým dealerům.
- Kolumbie leží v blízkosti USA, která je výborným odbytištěm drog. Vytváří se tak více možností, jak drogu dostat ke kupci.
- Pěstování koky a její dealování se stalo součástí kultury Kolumbijců. Kvůli dlouhému průběhu trvání a neřešení tohoto problému se “know-how” předalo a vytvořilo už tak, že pro některé obyvatele je tato činnost naprosto přirozená. Někteří zemědělci už mohli zapomenout na pěstování typických rostlin. Proto je mnohem složitější je přeorientovat.
Řešení není určitě jednoduché. Doporučil bych se poučit od států, které se s tímto problémem již vypořádali. Pokračoval bych s programem podporující zemědělce v produkci jiných potravin. Kontroloval bych export zboží a vytvořil bych hraniční kontroly. Zvýšil bych kvalitu dopravní infrastruktury. Vytvořil bych speciální oddíl policie, ve větší míře než je doposud, která by kontrolovala situaci. Stabilizoval bych politickou situaci a ekonomiku.
D. Využité zdroje a zajímavé odkazy k tématu
- Článek na Wikipedii na toto téma, velmi obsáhlý
- https://en.wikipedia.org/wiki/Illegal_drug_trade_in_Colombia
- Pokud máte více času a předplacený Netflix tak Kuba doporučuje seriál Narcos
- https://www.netflix.com/cz-en/title/80997085