Nosorožec tuponosý je z čeledi nosorožcovitých žijící v Africe. Má dva poddruhy. Prvním z nich je nosorožec tuponosý jižní, který se hojně vyskytuje v oblasti Jihoafrické republiky, Botswany, Namibie, Zimbabwe, Mosambiku, Angoly, Zambie a Svazijska. Druhý poddruh je nosorožec tuponosý severní, který byl však ve volné přírodě vyhuben. V dnešní době jsou jen poslední dvě žijící samice v keňské rezervaci Ol Pejeta.

Nosorožec tuponosý severní je velice jedinečné zvíře, kvůli jeho velikosti se ho lidé mohou bát, opak je však pravdou. Soužití nosorožců s lidmi v safari parcích funguje bez problémů již několik let.

Nyní už žijí jen dvě samice nosorožce tuponosého severního. Aby se mohl tento poddruh zachovat, rozhodni se vědci zkusit umělou techniku oplodnění. Historicky poprvé odebral nosorožci tuponosému vajíčka a v Evropě je spárovali se semeny zesnulých samců. Embrya byla zmražena a uložena. V budoucnu se samice nosorožce tuponosého jižního stane náhradní matkou, a pokud vše dobře dopadne, za několik let se nosorožec tuponosý severní znovu narodí a bude se moci dále množit.

Nejenže tento pokus o přežití nosorožce tuponosého severního je prozatím jediný, na který vědci přišli, ale zároveň dal dohromady jedny z nejlepších vědců, zoologů a veterinářů, kteří společně vytvořili novou technologii pro odebrání a následné párování vajíček samice nosorožce. Můžeme jen doufat a držet pěsti, aby se tento experiment podařil a lidstvo bylo zase ve svém vývoji o krok napřed.

Do budoucna bychom měli takto vymírající nosorožce a také ostatní ohrožená zvířata více chránit a snažit se je rozmnožit. Přece jenom, každá ztráta jedinečného druhu zvířete je nenahraditelná.