Základní informace

Politika jedné Číny se dá jinak nazvat i jako spor o Čínu. Na jedné straně je tu Čínská lidová republika (pevninská část) s Pekingem a na straně druhé Čínská republika (ostrovní část) s Tchaj-pejí. Tyto dvě republiky zde máme od roku 1949, kdy skončila Čínská občanská válka, která přinesla vítězství Čínské lidové republice a tak i její větší vliv.

Nad celou Čínou historicky vládly čínské dynastie, bez ohledu na etniku. A právě tyto dvě republiky se berou jako právoplatní nástupci původní čínské dynastie a uznávají existenci pouze jedné Číny. Ovšem vliv Čínské republiky stále klesá a států, které jí podporují výrazně ubývá.

Vývoj

Tchaj-wan je od roku 1949 de fakto nezávislý, Čínská lidová republika ho však považuje za svojí provincii a hrozí vojenským zásahem v případě oficiálního vyhlášení nezávislosti.

Po Čínské občanské válce se Čína rozdělila na pevninskou, komunistickou část a Tchaj-wan, demokratickou část.

Tchaj-wan uznává za nezávislý pouze 17 států. Zbytek uznává politiku jedné Číny. Jelikož je Čína jedním drží většínu trhu, většina států uznává její politiku. Uznat samostatnost Tchaj-wanu by pro tyto státy znamenalo ztrátu obchodování s Čínou.

Osud Tchaj-wanu visí na volbách (každé 4 roky). Jestliže se do popředí dostane komunistická strana (TCP), Tchaj-wan se připojí k Číně. Rozhodnutí o této samostatnosti také silně ovlivňuje USA, jako jeden z jejich hlavních dodavatelů.

(Čína se někdy označuje jako Čínská lidová republika a Tchaj-wan jako Čínská republika.)

Vlastní komentář

Tchaj-wan by něměl být nucen býti součástí Čínské lidové republiky.

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/One-China_policy

https://www.sinoskop.cz/tagy/politika-jedne-ciny

https://www.bbc.com/news/world-asia-china-38285354