Úvod

Jako ozonová díra se označuje oslabená vrstva ozonu ve stratosféře. Tato zeslabená vrstva ozonu představuje větší pravděpodobnost průniku ultrafialového záření, které je karcinogenní. Může způsobit poškození zraku, rakovinu kůže a snížení imunity.

Vývoj

Poprvé byla ozonová díra pozorována nad Antarktidou na počátku 80. let minulého století. Poté se objevily také nad Austrálií, Jižní Amerikou a Arktidou. Vznikají odštěpovaním chlóru, který se podílí na katalickém rozkladu ozonu a tím oslabuje ozonovou vrstvu. Do stratosféry se dostává uvolňováním z freonů – halogenderivátů uhlovodíků, které se začaly vyrábět roku 1930 a staly se součástí chladicích a hnacích médií, aerosolů, nadouvadel, hasicích přístrojů a čisticích prostředků.

Situace se zlepšila hlavně díky Montrealskému protokolu z roku 1987 (součást Vídeňské smlouvy), který výrobu látek ohrožující ozonovou vrstvu zastavil. Jedná se o plně a částečně halogenované chlór-fluorované uhlovodíky (měkké a tvrdé freony) a brom-fluorované uhlovodíky.

Podle vědců by vrstva ozonu měla být na severní polokouli kompletní ve 30. letech, na jižní do poloviny nynějšího století. Díra nad Antarktidou by měla zmizet do roku 2060. Zda se to ovšem podaří, není ještě tak úplně jisté. Zvlášť v poslední době se objevily náznaky, že některé regiony východní Asie (ehm.. Čína) znovu škodlivé látky produkují. Navíc substance, které tyto látky nahrazují, přispívají ke skleníkovému efektu.

Na začátku letošního roku se však rekordně ztenčila ozónová vrstva nad Arktidou, nicméně ne v důsledku lidské činnosti, ale působením nezvykle silných větrů ze západu. V tuto dobu se již síla ozonové vrstvy vrací k normálním hodnotám.

Návrh řešení

Čekat a hlídat dodržování Montrealského protokolu. Nic lepšího se v současné době ani dělat nedá.

Názor

Tento enviromentální problém je naštěstí jeden z těch zvládnutelnějších. Jediné co je k jeho vyřešení potřeba je neprodukovat freony a čekat. Je obdivuhodné jak se státy dokázali dohodnout na nepoužívání freonů a jak podmínky dokázali po tak dlouhou dobu dodržovat. To se opravdu nestává často. Nicméně jak jsme již zmiňovali, nová měření naznačují, že Čína opět vyrábí/vypouští freony. To je špatná, bohužel ale očekávatelná zpráva, jelikož industriální Čínu životní prostředí zajímá asi jako občanská práva.

Zdroje

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2642852-dobra-zprava-vedcu-ozonova-vrstva-se-zotavuje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ozonov%C3%A1_d%C3%ADra#cite_note-3

https://cs.wikipedia.org/wiki/Freon

https://cs.wikipedia.org/wiki/Montrealsk%C3%BD_protokol

https://www.blesk.cz/galerie/zpravy-udalosti/366973/dobre-zpravy-pro-planetu-zemi-ozonova-vrstva-se-uzdravuje?foto=1

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3086972-vyjimecna-ozonova-dira-nad-arktidou-se-zacelila-potvrdili-vedci